Zwiedzanie Stavanger

Stavanger

Położone na południowo – zachodnim wybrzeżu Norwegii jest czwartym co do wielkości miastem Norwegii. Liczy obecnie około 100 tys. mieszkańców i jest ważnym portem handlowym i rybackim. Jego los jest związany z ropą naftową, ponieważ pełni rolę centrum obsługi jej wydobycia oraz przetwórstwa. Głównym muzeum w mieście jest Norweskie Muzeum Ropy Naftowej. W jego skład wchodzi budynek na nabrzeżu oraz sale umieszczonych na palach wbitych w dno portu, które wyglądają jak zbiorniki. W środku można obejrzeć makiety platform wiertniczych oraz inne urządzenia. Jednym z ciekawszych jest pierwszy norweski zdalnie sterowany robot do prac podwodnych. Ciekawostką jest stojący przy samym wejściu model lampy Ignacego Łukasiewicza z 1853 r. będący darem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa dla Norweskiego Muzeum Ropy Naftowej w 1998 r.

Historię miasta można dokładniej prześledzić w Stavanger Museum składającym się z pięciu części rozrzuconych po całym mieście. Najciekawsze z nich to Norsk Hermetikkmuseum czyli Muzeum Produkcji Konserw, które usytuowano w dawnej fabryce konserw. Muzeum jest wyposażone w oryginalne maszyny z przełomu XIX i XX w, przez co można dokładniej przyjrzeć się całemu ciągu produkcji od wyrobu samych puszek do pakowania i hermetyzacji gotowych konserw rybnych.
W okresie wakacyjnym odbywa się w określone dni pokaz wędzenia sardynek. Każdy chętny może spróbować wtedy swoich sił w tym fachu oraz pokosztować gotowych ryb.

W mieście warto także zobaczyć katedrę zbudowaną ok. 1125 r. Należy podkreślić, że jako jedyna spośród wszystkich norweskich kościołów średniowiecznych w tak dużym stopniu zachowała pierwotne gotyckie wnętrze, dekoracje i wyposażenie. Anglo-normandzki styl świątyni wynika zapewne stąd, że murarze pochodzili prawdopodobnie z Anglii. W 1925 r. kiedy z okazji obchodów 800-lecia miasta ponownie przeniesiono stolicę biskupstwa do Stavanger, a mieszkańcy ufundowali z tej okazji nowy dzwon i organy dla katedry.

Na południowy-zachód od centrum Stavanger znajduje się pomnik Trzech Mieczy (Sverd i Fjell) wzniesiony w 1983 r. na pamiątkę bitwy pod Hafrsfjord z 872 r. Zwycięstwo Haralda Pięknowłosego umożliwiło mu zjednoczenie Norwegii w jedno królestwo. Trzy miecze wbite w skałę symbolizują wieczny pokój między walczącymi w tej bitwie stronami.