Zwiedzanie Ålborg

Ålborg

Czwarte pod względem wielkości miasto Danii, położone nad Limfjord, gdzie Morze Północne łączy się z cieśniną Kattegat. Dzięki mostom, przebiegającym nad Limfjord, miasta Aalborg oraz Norresundby tworzą praktycznie jedną aglomerację. Poruszać po nich się można zarówno samochodem po dwupasmowej drodze, rowerem po drodze rowerowej, drogą kolejową lub pieszo. Oba mosty są zwodzone, aby statki i okręty pływające tym szlakiem wodnym, miały łatwy dostęp do obu akwenów. Aalborg jest silnym okręgiem przemysłowym, który nadal prężnie się rozwija. Oprócz portu morskiego i stoczni, znajdują się tu fabryki cementu, stali, a także Aalborg Akvavit czyli gorzelnia produkującą znaną wódkę w ponad 30 różnych odmianach.

W tym liczącym ok. 121 000 mieszkańców mieście, znajduje się siedziba biskupstwa luterańskiego, władz regionu i Uniwersytet.

Oprócz klasycznej nazwy Aalborg, akceptowana i coraz częściej używana jest też forma Alborg. W tym niegdyś słynącym z połowu śledzi mieście, czeka na nas wiele atrakcyjnych miejsc, umilających nasz pobyt.

Muzeum Sztuki Współczesnej KUNSTEN w Aalborgu to miejsce w samym sercu Północnej Jutlandii. Codziennie zachwyca ono nie tylko miłośników sztuki, ale również wymagających turystów, dzieci, całe rodziny i każdego, kto jest spragniony nowych wrażeń.

Budynek muzeum jest efektem wizji mistrza architektury Alvara Aalto i sam w sobie jest dziełem sztuki. Zaprojektowany aby być częścią otaczającej go natury, stoi na skraju gęsto zalesionego parku. Dlatego odwiedzający udają się do muzeum nie tylko po to, aby zobaczyć unikatową kolekcję sztuki współczesnej, ale również podziwiać perłę skandynawskiej architektury.

Po wejściu do muzeum, pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest jego naturalne oświetlenie i przestrzenność sal wystawowych. Dzięki wyjątkowemu projektowi budynku, światło wpada do wewnątrz ze wszystkich kierunków, oświetlając dzieła sztuki, a zarazem podkreślając ich kształty, barwy i faktury, co doskonale podsumowuje sam Aalto: „Czym akustyka jest dla sali koncertowej, tym światło jest dla muzeum”.

Stała kolekcja KUNSTEN składa się z 1500 obrazów, rzeźb i sztuki współczesnej od naturalizmu do abstrakcji oraz sztuki eksperymentalnej w różnych formach. Kolekcję sztuki duńskiej reprezentują artyści

J.F. Willumsen, Wilhelm Lundstrøm, Jens Søndergaard, Wilhelm Freddie, Egill Jacobsen, Asger Jorn, Carl-Henning Pedersen, Robert Jacobsen, Willy Ørskov Ingvar Cronhammar i inni. Kolekcja zawiera również międzynarodowe dzieła takich artystów jak Max Ernst, Fernand Léger, Karel Appel, Constant, Victor Vasarely i Serge Poliakoff. Odwiedzający KUNSTEN mają okazję doświadczyć kulturowego dziedzictwa Danii i zobaczyć, w jaki sposób artyści interpretują swój świat poprzez sztukę od roku 1900 do dziś.

KUNSTEN jest pełnym życia i bardzo rodzinnym muzeum, gdzie organizowane są specjalne zajęcia dla dzieci, rodzin, międzynarodowych gości i turystów; wszystko po to, aby wizyta w muzeum była jeszcze przyjemniejsza i pełna pozytywnych wrażeń. Na najmłodszą widownię czekają ciekawe zajęcia podczas których, pod opieką pedagogów, dzieci mają szansę rozwinąć swoje artystyczne talenty. Co więcej Park Rzeźb i Wodny Pawilon na zewnątrz muzeum przyciągają to grono ciekawych maluchów, które uwielbiają bawić się w strumieniach wody w ciepły, letni dzień.

Dla tych, którzy zgłodnieją po dniu pełnym wrażeń, sławny szef kuchni Mikael Kopp Christensen serwuje dania oparte na przepisach pochodzących prosto z Północnej Jutlandii.

Pod koniec wizyty, po zobaczeniu duńskiej sztuki, spróbowaniu miejscowego jedzenia i odpoczynku w Parku Rzeźb, KUNSTEN zaprasza do sklepiku z pamiątkami, gdzie goście muzeum mają szansę nabyć ciekawe prezenty, rękodzieło, książki o sztuce, plakaty, reprodukcje i wiele innych pamiątek.

Jomfru Ane Gade – jest to mieszcząca się w starej części miasta uliczka, składająca się wyłącznie z restauracji, barów, pubów, kafejek, dyskotek. Wszystkie miejsca są inaczej wystylizowane, dzięki czemu w każdym panuje wyjątkowy klimat.

Aalborg Zoo – ten ogród zoologiczny powstał w latach 50, jest dziś jednym z największych w całej Danii. Odbywają się tu liczne imprezy organizowane przez władze miasta.

Aalborg Marinemuseum – Muzeum Marynistyczne, w którym największymi atrakcjami są prawdziwe łodzie, okręty i statki np. okręt podwodny Springeren i torpedowiec Sobjornen. Do samego muzeum należy także przylegający plac o powierzchni 15000 m2. Oprócz wystaw związanych z marynarką wojenną, są także ekspozycje związane z duńskim przemysłem stoczniowym i portowym.

Forsvars og Garnisons Museum – idealne miejsce dla fanów militarii. Udostępniony tu jest sprzęt wojskowy tj. czołgi, działa i armaty, samoloty czy wyposażenie każdego żołnierza. Będziemy mieli możliwość zobaczyć z bliska jak wygląda wnętrze czołgu a nawet usiąść za sterami odrzutowca.