Zwiedzanie Trondheim

trondheim

Do XVI w. Trondheiam nazywane było Nidaros, to pełne uroku miasto z doskonale zachowanym starym centrum. Dzięki strategicznemu położeniu nad zatoką stanowiło przez długi czas siedzibę władz Norwegii. To tutaj zbierał się pierwszy norweski parlament, Ting, a miejscowa katedra była centrum życia religijnego, do którego przybywali pielgrzymi aż z Oslo. Choć niewiele na to wskazuje, dzisiejsze Trondheim posiadające uniwersytet i wspaniałą katedrę jest trzecim co do wielkości miastem norweskim. Od wieków celem przybywających do Trondheim pielgrzymów była potężna katedra Nidaros, największa budowla Średniowiecza w Skandynawii. Wspaniale odrestaurowana po kilku pożarach i zniszczeniach z okresu reformacji, cieszy się mianem największej atrakcji miasta oraz jednego z najważniejszych zabytków Norwegii. Budynek, noszący do dziś starą nazwę miasta, wzniesiono w XI wieku a w 1152 r. budowla otrzymała prawa katedry. Katedra, tradycyjne miejsce pochówku rodzin królewskich, od 1814 r. stanowi miejsce koronacji wszystkich kolejnych monarchów Norwegii.

Nad rzeka znajduje się Most Starego Miasta (Bybrua), okazała drewniana konstrukcja w czerwonym kolorze. Jest to po katedrze drugi symbol miasta umieszczany prawie na wszystkich pocztówkach. Po drugiej stornie rzeki na nabrzeżu stoją zabytkowe drewniane XVIII-wieczne magazyny. W tej dzielnicy można znaleźć więcej starych zabudowań o drewnianych fasadach pomalowanych w pastelowe barwy.

W odległości 2 km od miasta w zatoce Trondheimsfjord leży mała wysepka Munkholmen. Można się na nią dostać łodzią z przystani Ravnkloa. Początkowo wyspa służyła za miejsce wykonywania egzekucji. W XI w., zbudowano na niej klasztor benedyktynów. Wraz z nastaniem reformacji wyspę przekształcono w więzienie, a także w fortecę mającą bronić dostępu do miasta. Z czasów II wojny światowej na wyspie pozostały niemieckie stanowiska obrony artyleryjskiej.