Zwiedzanie Roskilde

Roskilde

Miasto położone tylko 30 km na zachód od Kopenhagi. To liczące sobie dzisiaj ok. 50 000 mieszkańców miasteczko jest ważnym punktem przelotowym na trasie Kopenhaga – Jutlandia. W wyniku przeniesienia stolicy kraju z Roskilde do Kopenhagi na początku XV w. miasto straciło na znaczeniu, a jego rozwój został znacznie zahamowany, jednak utrzymuje nadal wysoką pozycję funkcjonując dzisiaj jako miasto satelickie stolicy.

Każdego roku, w okresie letnim, odbywa się tu jeden z największych festiwali muzyki rockowej – Roskilde Festival. Począwszy od 1971 jego charakter się zmieniał, a znaczenie na arenie międzynarodowej rósł w siłę przyciągając coraz większe gwiazdy muzyki. Organizowany przez The Roskilde Festival Charity Society festiwal przyciąga niezliczone rzesze fanów rocka dzięki gwiazdom takim jak: Metallica, Pearl Jam, Black Sabbath, Foo Fighters, Guns N’ Roses, Rammstein, Placebo i wiele innych, także mniej popularnych grających alternatywnego rocka

Ale Roskilde to nie tylko fantastyczne koncerty. Na odwiedzających czekają tu atrakcje typu: warsztaty plastyczne, występy kabaretowe, ścianki do wspinaczki, boiska czy nawet kino festiwalowe.

Godne polecenia jest Muzeum Łodzi Wikingów. Miasto funkcjonuje ponadto jako ośrodek uniwersytecki na czele którego stoi uniwersytet o ogólnym profilu nauczania – Roskilde Universitetscenter.

Roskilde Domkirke – Ta gotycka katedra stała się inspiracją dla całej Europy Północnej, w której architektura sakralna w stylu gotyckim stała się bardzo popularna. Chowani są tu do dzisiaj duńscy monarchowie poczynając od Christiana II Oldenburga. W 1995 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Vikingeskibsmuseet – W muzeum tym, poświęconym całkowicie Wikingom ich kulturze, życiu codziennym. Jednak główną atrakcją jest wystawa pięciu łodzi, które złożono z materiałów odnalezionych przez archeologów – w jednym z budynków Muzeum można przyjrzeć się ich pracy. Pomysłowe ułożenie części na stelażach w kształcie łodzi umożliwia wyobrażenie sobie ich realnego wyglądu i wielkości.

Roskilde Station – Najstarsza stacja kolejowa w kraju. Powstała w 1847 roku łącząc tym samym Kopenhagę z Roskilde pierwszą linią kolejową. Budynek zrekonstruowano w 1998 roku pozostawiając w stanie nienaruszonym jego specyficzny urok.

Palasamlingerne / Roskilde Museum – Niewielkie muzeum, w którym dowiemy się wielu ciekawych rzeczy o królewskich rodzinach z XVIII i XIX w.

Roskilde Miniby – Miniatura w formie dioramy miasta Roskilde z czasów średniowiecza. Ukazuje ona budynki i całe rozplanowanie miasta od Rode Port po Stoden oraz od Jernbanegade po wybrzeże.

Roskilde Museum – Miejscowe muzeum, w którym zobaczyć można wystawy związane z kostiumami regionalnymi oraz całym folklorem. Oprócz tego obejrzeć można znaleziska archeologiczne z czasów antycznych, średniowiecza czy epoki brązu.

Ledreborg Slot & Park – Imponujący przykład XVIII-wiecznej architektury Skandynawskiej z pięknym ogrodem prowadzonym w stylu francusko-angielskim. Posiadłość służyła od 1739 roku jako dom rodziny Ledreborg.