Kristiansand jest piątym co do wielkości miastem Norwegii. To spore centrum komunikacyjne i handlowe południowej Norwegii. Dla wielu turystów jest to głównie punkt przesiadkowy w podróży do innych miast Norwegii. W dużej mierze jest to zasługa usytuowania miasta, a zwłaszcza jego centrum, zw. Kvadraturen (nazwa pochodzi od kwartału powstałego z sieci prostopadłych do siebie ulic). Od strony pł. – zach. otacza go duży park miejski, od pł.-wsch. rzeka, zaś od południa morze. Kristiansand zostało założone w 1641 r. przez króla Christiana IV i zbudowane właśnie na planie kwadratu u ujścia rzeki Otra do cieśniny Skagerrak. Miasto posiada drugi co do wielkości port w kraju i jest ważnym miejscem przeładunkowym między Europą i Ameryką na trasie przez cieśninę Skagerrak.
Najciekawszym obiektem do zwiedzenia w mieście jest forteca Christiansholm Festning. Została ona wybudowana na polecenie króla Christiana IV w XVII w. w celu ochrony statków handlowych i wybrzeża przed piratami oraz umocnienia pozycji strategicznej ze względu na ciągłe konflikty ze Szwedami. Prace zostały ukończone w 1672 r. głównie dzięki wydatnej pomocy półtora tysiąca mieszkańców Kristiansand, których na ten cel opodatkowano i zmuszono do pracy przy wznoszeniu budowli. Powstała potężna twierdza z murami o grubości 5 m i ponad 50 działami, które zostały one użyte w całej swej historii tylko jeden raz podczas wojen napoleońskich. Obecnie Christiansholm Festning jest miejscem wielu imprez kulturalnych, ale nie straciło swojego militarnego charakteru, bo nadal 8 armat z brązu broni miasta przed napaścią.
Nieco na południe od fortecy w parku Otterdal przy można podziwiać oryginalną, granitową fontannę. Została ona zaprojektowana przez Kjella Nupena, stąd też wzięła się jej nazwa – Fontanna Nupena. Jest to doskonałe miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu wśród kwiatów i zieleni.
Atmosferę Kristiansand można poznać spacerując po starej dzielnicy – Posebyen. W doskonale zachowanych drewnianych domkach z XIX w. znajduje się wiele galerii, warsztatów ceramicznych, kafejek. Letnie soboty to tradycyjny czas ulicznego targu antykami, wyrobami artystycznymi itp.
Duża frajdą dla dzieci będzie na pewno wizyta w znajdującym się na wschód od centrum miasta park rozrywki Kristiansand Dyreparken. Na początku był to zwykły ogród zoologiczny, jednak z czasem stał się dużym i rozbudowanym parkiem rozrywki, który tłumnie odwiedzają całe rodziny. Do największych atrakcji należy Nordisk Villmark, gdzie chodzi się po drewnianych pomostach zbudowanych nad „wybiegiem” różnych zwierząt, np. wilków, łosi lub rosomaków.
Miłośnicy kolei ucieszą się zapewne z przejażdżki kolejką wąskotorową Setesdalsbanen z 1896 r. ciągniona przez lokomotywę parową. Aktualnie kursuje w miesiącach letnich ze stacji Grovane do Beiholdalen.