Zwiedzanie Kopenhagi

kopenhaga

Życia kulturalnego Kopenhagi można doświadczyć w pełni choćby wychodząc na gwarne deptaki, które pełne są ulicznych artystów i kawiarni.

Wszystko koncetruje się wokół głównego placu – Rådhuspladsen – który jest punktem początkowym wszystkich pieszych i rowerowych podróży po mieście, jak na przykład wycieczek wokół galerii sztuki – Ny Carlsberg Glyptotek czy Ogrodów Tivoli.

NYHAVN – Malownicza dzielnica z XVIII-wiecznymi hanzeatyckimi kamieniczkami i przycumowanymi starymi żaglowcami, często pokazywana na pocztówkach. Rozrywek dostarczają liczne knajpki, bary, piwiarnie i restauracje, niestety, dość drogie. W okolicy jest też kilka interesujących antykwariatów oraz salony tatuażu. W domu pod numerem 67 mieszkał słynny bajkopisarz Hans Christian Andersen w przerwach między częstymi wyjazdami na południe Europy i tu podobno napisał swoją pierwszą baśń.

Z Nyhavn można wybrać się na wycieczkę statkiem po porcie i kanałach Kopenhagi.

KOPENHASKA MAŁA SYRENKA – Niewielka figura z brązu, wykonana w 1913 r. przez Edvarda Eriksena, na zlecenie Carla Jacobsena. Siedzi na głazie wyłaniającym się z wody, tuż przy portowym nabrzeżu. Wzruszające ucieleśnienie Andersenowskiej baśni nieoczekiwanie stało się prawdziwym symbolem Kopenhagi. Posąg zawdzięcza sławę nie tylko swemu pierwowzorowi, lecz także własnej, tragicznej historii. Szaleńcy i wandale dwukrotnie odrąbywali syrence głowę, a kilkakrotnie rękę.

NY CARLSBERG GLYPTOTEK – galleria sztuki prezentująca szerokie zbiory ze starożytnego Egiptu, Grecji, Rzymu i Persji oraz prace wielkich europejskich impresjonistów.

BROWAR CARLSBERGA I TUBORGA – degustacja piwa prosto z linii produkcujnej.

Kopenhaskie Zoo – widok na zwierzęta z wysokiej wieży lub kolejki górskiej.

CHRISTIANSBORG – Okazały i dostojny, ale niezbyt urodziwy pałac powstał na ruinach pierwszej kopenhaskiej twierdzy. Obecny Christiansborg wzniesiono dopiero w latach 1907-1928. Pałac jest dziś przede wszystkim siedzibą duńskiego rządu i parlamentu. W budynkach kompleksu pałacowego znajdują się także reprezentacyjne komnaty królewskie, Sąd Najwyższy oraz Ministerstwo Finansów.

STRØGET
 – Główna handlowa ulica Kopenhagi prowadząca z Placu Ratuszowego do Kongens Nytorv z Teatrem Królewskim (1,8 km). Eleganckie sklepy z luksusowymi towarami: odzieżą, biżuterią, meblami, porcelaną, etc. Warto odwiedzić gotycki kościół Helligands-kirken (Ducha Świętego), jedną z najstarszych świątyń w mieście, obecnie galerię sztuki. Po drugiej stronie deptaka jest sklep tytoniowy i jednocześnie muzeum (Tobakmuseeta) z zabawną kolekcją starych fajek, cygarnic i wszelkich akcesoriów tytoniowych.

RÅDHUSET 
– Ratusz Kopenhagi wzniesiono w latach 1892-1905 w stylu wiernie naśladującym włoski renesans. Nad wejściem do budynku widnieje pozłacana rzeźba przedstawiająca założyciela miasta biskupa Absalona. Jednak największą atrakcją jest skonstruowany przez Jensa Olsena – Zegar Świata, znajdujący się na najwyższej w kraju wieży mierzącej 106 m.

AMALIENBORG – barokowy pałac królewski zaprojektował w latach 1749-1760, słynny architekt Nicolai Eigtved. Składa się z czterech niemal identycznych skrzydeł otaczających plac o takiej samej nazwie. Od 1795 r. jest siedzibą duńskich monarchów i dworu królewskiego. Pośrodku stoi pomnik Fryderyka V, a przed budynkami trzyma wartę malowniczo umundurowana gwardia Jej Królewskiej Mości. Dokładnie w południe, ku uciesze turystów odbywa się uroczysta zmiana warty.

KOPENHASKA BIBLIOTEKA KRÓLEWSKA – budynek mieści się w ogrodach królewskich na terenie dawnego kanału portowego. Zdeponowano tutaj m. in. rękopisy Karen Blixen, Hansa Christiana Andersena oraz Sorena Kirkegaarda. W 1999 r. do zabytkowej budowli dobudowano nowy gmach, nazywany Czarnym Diamentem, z racji czarnego granitu i przyciemnianego szkła użytego przy budowie. We wnętrzach urządzono także Narodowe Muzeum Fotograficzne, halę koncertową i wystawową. Dziś jest to jedna z największych bibliotek w Europie, ze zborami liczącymi 21 milionów wolumenów.

TIVOLI Park Tivoli to jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Kopenhagi. W samym sercu miasta, na terenie o powierzchni 82 717 m2 mieści się prawdziwe centrum rozrywki skierowanej zarówno do dorosłych, jak i do dzieci.

Tivoli jest jednym z najstarszych parków rozrywki na świecie. Dumą Tivoli jest karuzela łańcuchowa kręcąca się na wysokości 80 m. Poza karuzelami i kolejkami Tivoli oferuje także nieco spokojniejsze sposoby wypoczynku. Organizowane są tutaj różnego rodzaju koncerty, przedstawienia oraz pantomimy. Można obejrzeć paradę straży oraz orkiestry chłopięcej lub podziwiać egzotyczne ryby oraz rekiny w olbrzymim akwarium. Oferta rozrywek dostępnych w Tivoli jest naprawdę szeroka, znajdą tu coś dla siebie amatorzy gier zręcznościowych, hazardowych oraz loterii fantowych; nie rozczarują się również amatorzy dobrego jedzenia – w parku znajduje się wiele restauracji i punktów gastronomicznych, a także doskonały browar.

CHRISTIANIA w 1971 roku po opuszczeniu koszar przez duńskie wojsko planowano wyburzyć budynki, a na ich miejscu wybudować nową dzielnice mieszkaniową. Jednak zanim zdołano zrealizować plany, teren opanowali outsiderzy, hipisi oraz bezdomni. Istnienie tego dziwnego tworu wywołało jeden z najdłuższych sporów dzielących społeczeństwo nie tylko Kopenhagi, ale i całej Danii. Policja i politycy próbowali zlikwidować Christianię, ale wszystkie szturmy odparto. Z biegiem lat dzielnica ta wywalczyła sobie inne, bardziej liberalne prawa niż te, które ma reszta miasta. Tutaj wszystko jest alternatywne: muzyka, styl życia, zwyczaje i zachowania. W marcu 2004 r. rząd zdecydował, że dzielnica musi zostać „znormalizowana” m.in. ze względu na pleniącą się narkomanie. Miesiąc później parlament przyjął prawo, które przewiduje, że przyszłością Christianii – już bez miękkich narkotyków – zajmie się specjalnie powołany komitet. Zapowiedziano, że część domów zostanie rozebrana, lecz na ich miejsce powstanie 300 nowych. Wygląda więc na to, że Christiania przetrwa, choć będzie trochę inna niż dotychczas.