Zwiedzanie Århus

Århus

Drugie, co do wielkości Duńskie miasto, położone pomiędzy Kopenhagą a Aalborg. Jego korzenie sięgają aż do czasów Wikingów, po których do dzisiaj znajduje się liczne ślady w postaci narzędzi, przedmiotów codziennego użytku, a nawet budynków mieszkalnych. Miasto to, będące bardzo często nazywane „najmniejszym dużymmiastem świata”, nie różni się znacznie od swojej większej siostry – Kopenhagi. Klasyczna zabudowa z pięknymi uliczkami, przy których napotkamy liczne, romantyczne kawiarenki, w których możemy bardzo miło spędzić czas i zrelaksować się przed kolejnymi punktami na naszej mapie zwiedzania miasta.

Århus to stolica kulturalna Danii, to także ośrodek studencki na czele z Uniwersytetem Århus. W tym mieście liczącym ok. 296 300 mieszkańców, mieszka i studiuje ok. 40 000 osób.

Gotycki kościół katedralny z XIV-XV w. Jedna z piękniejszych budowli tego typu w całej Europie Północnej.

Zamek Marselisborg – Letnia rezydencja rodziny królewskiej z pięknym ogrodem porośniętym ogromnymi ilościami kwiatów.

Muzeum Kobiet (Kvindemuseet I Danmark) – Muzeum, w którym dowiemy się o roli kobiet, jaką odgrywały w społeczeństwie na przestrzeni wielu wieków.

Den Gemle By – Skansen, w którym doświadczymy stylu życia mieszkańców z okresu XVI-XX w. Zobaczymy, jakie zwyczaje panowały w typowym handlowym miasteczku ówczesnej Danii.

Muzeum Prehistorii Moesgaard – W muzeum tym dowiemy się wszystkiego o historii Danii od okresy kamienia łupanego aż po czasy Wikingów. Zobaczymy, w jaki sposób konstruowano łodzie od podstaw po samo wodowanie. Jedną z najciekawszych wystaw jest „Człowiek z Graballe”, czyli zmumifikowane zwłoki człowieka, które wydobyto z bagien.

Århus Kunstmuseum – W tym Muzeum Sztuki zobaczyć możemy liczne wystawy dzieł duńskich malarzy z okresu „Złotego Wieku” oraz dzieła malarzy innych narodowości.

Besattelsesmusset I Århus – Muzeum Okupacji mieszczące się w dawnej siedzibie Gestapo. Dowiemy się o technikach walki z okupantami jak i zobaczymy wystawy broni, narzędzi oraz różnego rodzaju przedmioty wykorzystywane do propagandy.

Skansen miejski – Część miasta pochodząca z zupełnie innej epoki. Kompleks w skład, którego wchodzi aż 75 budynków z czasów od renesansu po okres I Wojny Światowej.

Tivoli Friheden – Mniejsza kopia Parku Tivoli z Kopenhagi, lecz wcale nie gorsza. Park ten cieszy się ogromną popularnością wśród osób w każdym wieku.

Teatr Århus – piękny budynek teatru, w którym obejrzeć można wspaniałe przedstawienia.