Poznaj przydatne informacje zanim wyruszysz w Podróż z SeaTours!

Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez osoby wybierające się na wycieczki z SeaTours

Dokument podróży Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób na zasadach obowiązujących w Unii Europejskiej/Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz w ramach strefy Schengen. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) (w tym na terytorium Królestwa Norwegii) jest ważny paszport albo dowód osobisty. Prosimy o upewnienie się przed wyjazdem, że posiadają Państwo przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport (dokument musi być ważny jeszcze minimum 3 miesiące od daty powrotu).

Ubezpieczenie / Karta EKUZ Wszyscy uczestnicy wycieczki są objęci ubezpieczeniem KL (25 000 EUR), NNW (20 000 PLN) i bagaż (1 100 PLN) na czas wyjazdu. Ubezpieczenie to obejmuje również choroby przewlekłe. Ubezpieczyciel: Signal Iduna. Warto również przed wyjazdem wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Posiadanie karty EKUZ czasem pomaga przyśpieszyć formalności, ponieważ polscy turyści objęci systemem ubezpieczenia (NFZ) w kraju mają zagwarantowany dostęp do pomocy medycznej w nagłych przypadkach na takich samych zasadach jak osoby objęte norweskim systemem ubezpieczenia zdrowotnego po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wydawanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia NFZ w Polsce. EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom, które mają ubezpieczenie zdrowotne. Jak wyrobić kartę: http://www.nfz-warszawa.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-wyrobic-karte-ekuz/

Bagaż
Bagaż łącznie: bagaż główny (do luków bagażowych) i bagaż podręczny (do przestrzeni pasażerskiej): 
Wycieczki do 6 dni: max 15kg/os. 
Wycieczki 7-9 dni: max 20 kg/os.
Wycieczki 10 dni i więcej: max 25 kg/os. 

Podczas wyjazdu autokar wielokrotnie jest ważony.
W przypadku stwierdzenia przez kontrolerów przeciążenia autokaru – osoby, które będą posiadały cięższy bagaż, zobowiązane są (bezpośrednio na miejscu zdarzenia) do opłacenia kar oraz zmniejszenie bagażu do wyznaczonej wagi.
Podczas rejsów promami cały bagaż zabieramy ze sobą na prom do kabiny. Podczas rejsu promem nie ma możliwości zejścia do autokaru.

Na promach i w hotelach znajdują się ręczniki, nie ma konieczności zabierania ich ze sobą, natomiast jeśli osobista suszarka do włosów jest niezbędna polecamy spakować ją do bagażu.
Zaleca się zabranie małego termosu i ulubioną herbatę do zaparzenia na drogę.

Przepisy celne Informację dotyczące możliwości wwożenia do Norwegii towarów, żywności, alkoholów i papierosów znajdą Państwo na stronach ministerialnych https://www.gov.pl/web/dyplomacja  

Ubiór Latem  temperatura jest raczej umiarkowana. Zalecamy zabrać ciepłe ubrania (ciepła bluza, kurtka przeciwdeszczowa ), ale nie można zapomnieć też o stroju letnim. Najlepiej ubrać się „na cebulkę”, nakładając kilka warstw, które można zdejmować, w zależności od warunków atmosferycznych. Ważne jest też zabranie ze sobą wygodnego obuwia. O ile nie zaznaczamy, że trzeba mieć obuwie trekkingowe, nie jest ono konieczne. Najważniejsze, żeby sprawdzało się ono w czasie dłuższych spacerów.

WAŻNE dla uczestników wycieczki „MAGIA NORWEGII”  Należy zabrać ze sobą odpowiednią odzież i obuwie do górskich wędrówek (takich jak – wejście na Preikestolen czy wędrówka pod czoło lodowca), w przypadku trekkingu z przewodnikiem po lodowcu należy mieć własne obuwie do trekkingu górskiego pozwalające na przypięcie raków, należy również zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową, długie spodnie (lub legginsy trekkingowe), okulary przeciwsłoneczne, czapkę/opaskę. 

Gniazdka elektryczne Gniazdka elektryczne w Skandynawii, Krajach Nordyckich i Nadbałtyckich takie same jak w Polsce, adaptery nie są potrzebne.

Kieszonkowe Wysokość kieszonkowego zależy od indywidualnych potrzeb. Wszędzie honorowane są karty. Ważne: w niektórych miejscach w Skandynawii płatności dokonywane są tylko kartą. Nie zaleca się gotówki.  Państwa bank przeliczy płatności według średniego kursu (mogą wystąpić dodatkowe opłaty Państwa banku). W cenie mają Państwo wyżywienie zgodne z programem wycieczki. Zatem dodatkowe wydatki to wydatki indywidualne – wedle własnych potrzeb. 

Miejsce zbiórki  Miejsce zbiórki podane jest na umowie. – wycieczki promowe do Skandynawii zaczynają się na terminalu promowym Stena Line w Gdyni, ul. Polska 4. – wycieczki do Krajów Nadbałtyckich zaczynają się w centrum Gdańska, przy Dworcu PKS, ul. 3 Maja 16. 

Na terminalu w Gdyni znajdują się skrytki bagażowe (odpłatne) oraz automat z kawą i przekąskami, również bankomat. 

Na terminalu oraz na promach nie ma kantoru.   

Dojazd na terminal, parking

Odległości od terminala promowego w Gdyni
Około 2km od najbliższego parkingu strzeżonego w centrum Gdyni. Około 3km od dworca kolejowego Gdynia Główna Osobowa. Około 3km od Akwarium Gdyńskiego / Skwer Kościuszki.

Pociągiem
W Gdyni należy wysiąść na stacji Gdynia Główna Osobowa

Taxi
Przed budynkiem dworca PKP Gdynia Główna Osobowa znajduje się postój taxi – koszt dodarcia na terminal to 15-25 zł.

Komunikacja publiczna Autobus miejski: numer 133

Parking przy terminalu
Przy terminalu na chwilę obecną nie ma parkingu strzeżonego. Jest tylko mały parking „za darmo”, na którym mieści się zaledwie około 100 pojazdów. Można podjechać trochę wcześniej na terminal i sprawdzić, czy są wolne miejsca. W przypadku braku wolnych miejsc sugerujemy parkingi strzeżone.

Parkingi strzeżone w Gdyni
Adres: Jana z Kolna 81, 81-354 Gdynia
Telefon: 510 560 655

Adres: Jana z Kolna 28, 81-354 Gdynia
Telefon: 510 560 655

Lista innych parkingów strzeżonych w Gdyni – kliknij tutaj: parkingi strzeżone Gdynia lub wpisz w GoogleMaps „parkingi strzeżone Gdynia”