Ålesund – najpiękniejsze miasto w Norwegii

Miasto portowe, położone na zachodnim wybrzeżu Norwegii, nad Störfjordem, położone na półwyspie i kilku wyspach co czyni je dogodnym portem. Miasto Ålesund słynie z architektury w stylu Art Nouveau, wybudowane na nowo po pożarze z początków XX w.

Będąc w tym mieście koniecznie trzeba znaleźć czas na spacer ulicami miasta, wzdłuż jego secesyjnych budynków.

Warto również zajrzeć do Narodowego Centrum Art Nouveau, gdzie można bliżej zapoznać się z wyjątkowym stylem miasta. Muzeum to jest również doskonałym miejscem dokumentującym historię Ålesund oraz świetnym punktem informacyjnym, który przygotuje odwiedzających do dalszego zwiedzenia m.in. góry Aksla, z której roztacza się widok na przepiękną panoramę miasta i okoliczne wyspy.

Aby wejść na górę Aksla trzeba pokonać 418 schodów, alternatywna droga prowadzi wytyczoną ścieżką spacerową. Osoby nie lubiące wspinaczki mogą wybrać przejażdżkę mini pociągiem bytoget, który odjeżdża z placu Dronning Sonjas Plass (cztery razy dziennie w lecie).

Będąc w Ålesund trzeba wybrać się również do Parku Oceanu Atlantyckiego (Atlanterhavsparken) który jest największym akwarium w Norwegii, ukazującym podwodne życie.